خانه > خبری > در آینده به صادرات هسته ‌ای فکر می ‌کنیم

در آینده به صادرات هسته ‌ای فکر می ‌کنیم


خبرگزاری فارس: رئیس سازمان انرژی اتمی با تأکید بر اینکه موضوع مبادله سوخت تمام شده، گفت: در حال حاضر این توان را داریم که نیاز داخلی خود را تامین کنیم و در آینده به صادرات هم فکر خواهیم کرد.
«فریدون عباسی دوانی» شامگاه یکشنبه در گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه خبری العالم، در پاسخ به این سؤال که آیا مسأله مبادله سوخت موضوعی تمام شده تلقی می‌شود، اظهار داشت: موضوع مبادله تمام شده و شاید پیشنهاد دیگری را مطرح کنیم. زیرا مبادله مربوط به زمانی است که مواد غنی شده یا مواد اولیه را بدهیم و کسی بیاید و با استفاده از کارخانه خودش، مجتمع سوخت تولید کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر ما این سرمایه گذاری را در داخل کشور انجام داده‌ایم و دانش و فن آوری آن را به دست آورده‌ایم پس نیازی به مبادله سوخت خودمان نداریم، ما دیگر سوخت تولید می‌کنیم.

* از این به بعد معامله سوخت خواهیم داشت

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تأکید کرد: می‌توانیم بگوییم که ما معامله سوخت خواهیم داشت، یعنی از این به بعد ما پای میز مذاکره به طرف مقابل خواهیم گفت آیا سوخت می‌خواهد؟.

عباسی خاطرنشان کرد: پس از اطمینان از طرف مقابل درباره اینکه آیا تحت نظارت آژانس قرار دارد و اینکه سوخت را برای چه کاری می‌خواهد، با همکاری و نظارت آژانس، سوخت خود را در اختیار دیگران هم قرار خواهیم داد؛ البته وقتی نیاز خودمان را رفع کردیم.

* دستاوردهای ایران در انرژی هسته‌ای

وی در خصوص دستاوردهای مهم ایران در زمینه انرژی هسته‌ای گفت: دستیابی یک کشور به فن آوری تولید سوخت هسته‌ای نشان دهنده آن است که این کشور در سایر زمینه‌های علمی و فنی به رشد قابل ملاحظه‌ای رسیده است، که می‌تواند در صنعت هسته‌ای به محصول برسد.

عباسی ادامه داد: منظورم از محصول این است که ساخت یک مجتمع سوخت آن هم سوختی از نوع راکتور تهران، مستلزم آن است که یک کشور در مکانیک، متالوژی، مدیریت دانش و تکنولوژی و سایر زمینه‌های تخصصی رشد کرده باشد.

وی تأکید کرد: مجموعه آن زمینه‌های تخصصی با یکدیگر تبدیل به محصولی می‌شود که ما نام آن را مجتمع سوخت ۲۰ درصد راکتور تهران می‌گذاریم.

* رشد قابل ملاحظه ایران در شیمی و مهندسی

عباسی افزود: ایران در شیمی و مهندسی شیمی به رشد قابل ملاحظه‌ای رسیده که می‌تواند تمام فرایندهای چرخه سوخت، از اکتشاف تا تولید uf۶ (هگزافلوراید اورانیوم) و تبدیل مجدد آن به فرم‌های مختلفی از ماده را در داخل ایران انجام دهد.

رئیس سازمان انرژی اتمی با تأکید بر توانایی ایران در چرخه سوخت گفت: علاوه بر آن دستاوردی که در غنی سازی اورانیوم در داخل کشور حاصل شده، آن است که ما توانایی غنی کردن اورانیوم به روش سانتریفیوژ را تا حد ۲۰ درصد کسب کرده‌ایم و به خوبی می‌توانیم با کیفیت مناسب اورانیوم خود را غنی کرده و آن را تبدیل به مجتمع‌های سوخت کنیم.

* در آینده به صادرات هسته‌ای فکر می‌کنیم

وی ادامه داد: مجتمع سوخت صفحه تهران باعث می‌شود که کارکرد راکتورمان با وقفه مواجه نشود و کاملًا به سوخت ایرانی متکی باشم. حتی این امکان را در آینده نزدیک برای ما فراهم می‌کند که به عنوان یک صادرکننده محصولات ساخته شده هسته‌ای (که مجتمع‌های سوخت است) و یا مواد هسته‌ای تبدیل شویم و این دور از ذهن نیست. در حال حاضر این توان را داریم که نیاز داخلی خود را تامین کنیم و در آینده به صادرات هم فکر خواهیم کرد.

*‌ادامه کار راکتور تهران با اطمینان بیشتر

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در خصوص نخستین میله سوخت ایرانی گفت: با قراردادن این مجتمع سوخت که اولین مجتمع سوخت ایرانی است، راکتورمان می‌تواند با اطمینان بیشتری به کار خود ادامه دهد، به ویژه که این مدلی از مجمتع‌های سوخت است که به آن مجتمع سوخت کنترلی گفته می‌شود که قابلیت حرکت میله‌های کنترل راکتور در داخل این سوخت وجود دارد.

عباسی ادامه داد: این مجتمع از ۱۴ صفحه سوخت ساخته شده و مجتمع‌های استاندارد دارای ۱۹ صفحه هستند. بنابراین مجتمع از تعداد زیادی صفحه درست شده است که هر یک از این صفحات تکنولوژی ساخت خیلی پیچیده‌ای دارند و ما به آن تکنولوژی دست پیدا کردیم.

* راکتور تهران به ۲۰ مجتمع سوخت نیاز دارد

وی افزود: راکتور تهران در حالتی که یک قلب نو و تازه داشته باشد حدود ۲۰ مجتمع سوخت نیاز دارد، پنج مجتمع از نوع کنترلی و ۱۵ مجتمع از نوع استاندارد. در حال حاضر ۳۰ مجتمع سوخت در قلب رآکتور تهران وجود دارد که از قبل بوده و ما یک مجتمع سوخت به آن افزودیم. این قلب نباید بیش از این بزرگ شود و ما برای کارکرد آن ماهی یک مجتمع سوخت به آن خواهیم افزود تا بتوانیم از سوخت‌های قبلی بهتر استفاده کنیم.

* تعویض قلب راکتور تهران طی ۲ سال آینده

* از واردات سوخت ۲۰ درصد بی نیاز شدیم

عباسی تأکید کرد: در آینده نزدیک یعنی یکی دو سال آینده کل قلب را تعویض خواهیم کرد یعنی به یکباره یک مجموعه ۲۰ تایی از سوخت ایرانی را قرار خواهیم داد. در واقع ما کاملاً از واردات سوخت ۲۰ درصد از نوع صفحه‌ای به کشور بی نیاز شدیم.

* ۹۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصد تولید کردیم

عباسی در پاسخ به این سؤال که آیا ایران اورانیوم خام کافی برای تبدیل به مجتمع سوخت در اختیار دارد و اینکه آیا گزارش‌های آژانس مبنی بر تولید بیش از ۱۰۰ کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصد در ایران درست است، تأکید کرد: ما چون تولیداتمان در تمام مراحل زیر نظر کارشناسان آژانس است، اعدادی که آژانس درباره تولیداتمان می‌دهد، می‌توانیم درباره درست بودن آن صحه بگذاریم.

وی ادامه داد: در حدود ۹۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصد غنی کرده‌ایم، که در سایت نطنز است و این غنی سازی را با یک زوج یا دو زنجیره، انجام دادیم.

* امکان بالابردن ظرفیت تولیدمان را داریم

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ما امکان این که ظرفیت تولیدمان را بالا ببریم داریم و با توجه به اینکه در سایت نطنز این مجموعه غنی سازی ۲۰ درصد ما در جای امنی نبود، یعنی در زیر زمین انجام نمی‌شد و کشورهای متخاصم تهدید می‌کردند که سایت ما را هدف بمباران قرار می‌دهند، تصمیم گرفتیم که بخشی از مجموعه فردو را به این امر اختصاص دهیم، که در آینده بتوانیم به مقدار کافی اورانیوم ۲۰ درصد غنی کنیم، تا راکتور تهران دچار وقفه نشود.

* ۵+۱ روش‌های دیگری را انتخاب کند

وی گفت: مذاکره ۵+۱ به عهده جلیلی است، وی آنجا خواهد رفت و کار خود را انجام خواهد داد ما نیز کار خود را انجام دادیم. ما آن جایی که وظیفه داشتیم سوخت را در داخل کشور تولید کنیم و راکتور را راه بیندازیم وظیفه ما بود مطمئناً این دستاورد در شروع مذاکرات و نتیجه آن می‌تواند تاثیرگذار باشد و من این پیام را می‌توانم به کشورهایی که در آن سوی میز مقابل ما می‌نشینند، بدهم که بهتر است روش دیگری را انتخاب کنند، زیرا روش‌های قبلی موفقیت آمیز نبوده است.

وی ادامه داد: ۵+۱ بهتر است توانایی ایران را بیش از این‌ها درک کند و بداند که ما این راه خودمان را ادامه می‌دهیم و دانش و فن آوری ما خطری برای کسی ندارد؛ ما به جامعه بشری اهمیت می‌دهیم به رفاه بشری اهمیت می‌دهیم و می‌خواهیم سهم خود را در رشد و رفاه زندگی بشر داشته باشیم.

* اهمیت نسل جدید سانتریفیوژها

عباسی در خصوص اهمیت نسل جدید سانتریفیوژها گفت: ما به دانش شبیه سازی و طراحی نسل‌های مختلف سانتریفیوژ دست پیدا کردیم و در حال حاضر با موادی که در اختیار داریم موفق به ساخت موتورهای کامپوزیتی پایدار شدیم، موتورهای الکتریکی خاصی را که طراحی خودمان هست، ساخته‌ایم و کاملاً از آنها جواب گرفته‌ایم. موفق شدیم ماشین‌های جدید خودمان را به دور مورد نظر برسانیم، گازدهی کنیم و اس دبیلو یو (یا واحد کار جداسازی بالاتر از ۶) را دست پیدا کنیم.

* ساخت دستگاه‌هایی با توان جداسازی بیش از ۳ برابر

وی ادامه داد: ما ماشین‌هایی ساختیم که نسبت به ماشین‌های قبلی توان جدا سازیشان بیش از سه برابر است. هم در مصرف انرژی صرفه جویی می‌کنیم، هم تولیدمان را می‌توانیم افزایش دهیم و این‌ها نوید بخش آن است که ما در موعد سریع‌تری به ساخت سوخت مشابه راکتور بوشهر دست پیدا کنیم چون تمام مراحل تکنیکی آن را داریم و می‌توانیم اورانیوم را غنی کنیم و به قرص‌های سه و نیم درصد تبدیل کنیم و سوخت بوشهر را تامین کنیم.

* تهدیدها تأثیری بر صنعت هسته‌ای ایران نداشته است

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درباره تهدیدهای رژیم اشغالگر برای حمله به تأسیسات ایران، گفت: مدت هاست که طرفهای مختلف، به خصوص رژیم صهیونیستی تهدیدهایی بر ضد صنعت هسته‌ای ما داشته‌اند. چه با ارسال ویروس چه با خرابکاری‌های صنعتی و در هر صورت موفق نشده‌اند که ما را کند کنند، از حرکت در مسیر هسته‌ای ما را خارج کنند.

* رژیم صهیونیستی از پیشرفت هسته‌ای ایران وحشت دارد

عباسی گفت: مسیر هسته‌ای ما خطری برای کسی ندارد و کاملاً صلح آمیز است، ولی رژیم صهیونیستی به طور کلی از پیشرفت هسته‌ای ما وحشت دارد، چون ما در زمینه‌های دیگر پیشرفت کردیم، که به توانمندی هسته‌ای رسیده‌ایم.

وی تأکید کرد: اگر رژیم صهیونیستی می‌توانست کاری صورت دهد از همان موقع که ما شروع کرده بودیم می‌توانست با حمله نظامی جلوی ما را بگیرد.

عباسی خاطرنشان کرد: در واقع آنها هر کاری که می‌توانستند کرده‌اند، مثل ترور دانشمندان هسته ای ایران. بنابراین اگر تا به حال حمله نظامی نکرده‌اند به این دلیل است که نتوانسته‌اند و مطمئناً نیروهای نظامی ما بیکار ننشسته‌اند و پاسخ مناسب را خواهند داد و می‌توانند این کار را بکنند.

عباسی گفت: رژیم صهیونیستی در منطقه رقمی به شمار نمی‌آید، که بتواند جلوی جمهوری اسلامی بایستد و ما اگر تا حالا به این رژیم امان داده‌ایم به این دلیل است که معتقدیم مردم واقعی فلسطین باید از طریق انتخابات نظام مورد نظر خود را انتخاب کنند، و نیازی به جنگ وجود ندارد و این مساله در آینده نزدیک حتماً به وقوع خواهد پیوست.

Advertisements
دسته‌ها:خبری
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: